ინტეგრირებული გაკვეთილები

ვაჟა-ფშაველას ,,შვლის ნუკრის ნაამბობი"


ქართული ენა და ლიტერატურა და ისტ
მასწავლებლები  მაკა ხაჩიძე, ლელა გოგოლაძე


1.გაკვეთილის თემა
ვაჟა–ფშაველა ,,შვლის ნუკრის ნაამბობი“
2. სწავლების საფეხური და კლასი
 დაწყებითი საფეხური,  კლასი V
3. საგანი/ინტეგრირებული საგნები 
მასწავლებლების სახელი, გვარი
საგანი/საგნები
მასწავლებლ(ებ)ის სახელი, გვარი
ქართული ენა და ლიტერატურა
ისტ
მაკა ხაჩიძე
ლელა გოგოლაძე
4. მოსწავლეთა რაოდენობა
19
5. განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროებების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და პროფილი
0
6. გაკვეთილის სასწავლო მიზნები
(საგნების მიხედვით)
v  ადამიანისა და ცოცხალი ბუნების ურთიერთობაზე დაკვირვება (ცოცხალი ბუნების მიმართ თანაგრძნობისა და სიყვარულის განცდა).
v  მხატვრული ტექსტის აღქმისა და ანალიზის უნარის განვითარება
v  მხატვრული ხერხებისა და საშუალებების ამოცნობა.
v  ინფორმაციულ–საკომუნიკაციო ტექნოლოგიების გამოყენების უნაარის განვითარება.
v  პრეზენტაციის უნარის განვითარება.
7. ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები
v  ქართული V2 მოსწავლე ავლენს ინფორმაციის მიღებისა და გადაცემის უნარ–ჩვევებს
v  V4 მოსწავლეს აქვს მხატვრული ნაწარმოების ესთეტიკური შეფასების საწყისი უნარი
v  V8 მოსწავლეს შეუძლია მხატვრული ტექსტის გაგება–გაანალიზება
v  V9 მოსწავლეს შეუძლია მხატვრული ხერხების ამოცნობა და დასახელება
v  ის ტექნ. V.1.  მოსწავლეს შეუძლია ისტ-ის  ეფექტიანად და უსაფრთხოდ გამოყენება ინფორმაციის მიღების, შენახვის და ორგანიზების დროს.
v  ის ტექნ. V. 6.  მოსწავლეს შეუძლია  სხვადასხვა სახის ციფრული საშუალებების შერჩევა და გამოყენება კომუნიკაციისა  და თანამშრომლობისათვის.
8. თანმიმდევრობა
(აქტივობა და დრო)

გამოწვევის ფაზა
ილიას  და ვაჟას სურათი, სამოტივაციო საუბარი  (5წთ)
საშინაო დავალება პრეზენტაციები –  (10წთ)
I ჯგუფი – რა ვიცი ვაჟას შესახებ
I I ჯგუფი – ვაჟას შემოქმედება
I I I ჯგუფი – წითელი წიგნი
ვიდეო შვლის ნუკრის დაბადება – (2წთ)
I  აქტივობა.
გონებრივი იერიში კითხვა – პასუხი – (10წთ)
II  აქტივობა.
სურვილების ხე. რას უსურვებთ შვლის ნუკრს? (2წთ)
III  აქტივობა.
ჯგუფური მუშაობა მოქმედ გმირებზე
ასოციაციურ რუკასა და ვენის დიაგრამაზე მუშაობა (5წთ)
IV  აქტივობა.
ჯგუფური მუშაობა
სიტყვის რუკების შევსება – (2წთ)
მასწავლებლის მიერ მომზადებული პრეზენტაციის ჩვენება ,,ადამინის დამოკიდებულება ტყისა და ბუნების შვილების მიმართ“ – (1წთ)
V  აქტივობა.
ჯგუფებში შეჯამება  და პრობლემასთან დაკავშირებით დევიზების წარმოდგენა – (5წთ)
მასწავლებლის შეფასება – (1წთ)
საშინაო დავალება – ფანტაზიისა და შემოქმედებითი უნარის განვითარების მიზნით – მოთხრობის ინტერესის გაღვივების მიზნით დისნეის ანიმაციური  ფილმის ,,ბემბის“ ნაწყვეტის ჩვენება – (5წთ)
9. შეფასება
(განმავითარებელი)
v  განმავითარებელი შეფასება – კომენტარი
v  განმსაზღვრელი შეფასება – ქულები
v  პრეზენტაციისა და ჯგუფური მუშაობის  შეფასება – ქულები
10. საკლასო მენეჯმენტი

კომპიუტერი, პროექტორი, დაფა, ცარცი, მარკერი, სამუშაო ფურცლები, ფორმატი,
საგანმანათლებლო რესურსები
ელექტრონული (კომპიუტერული)
v  სახელმძღვანელო ქართული ენა და ლიტერატურა მე–5 კლასი – ნათელა მაღლაკელიძე
v  ეროვნული სასწავლო გეგმა
v  http///www.google.com.picture search
v  Microsoft PowerPoint 2010










საშინაო დავალების შეფასების რუბრიკა

კრიტერიუმები
1-3
4-5
6-7
8-9-10
ინფორმაციის მოძიების წყარო
იყენებს მხოლოდ საკუთარ არსებულ ინფორმაციას
იყენებს მხოლოდ სახელმძღვანელოს ინფორმაციას
იყენებს მხოლოდ რამდენიმე საინტერესო წყაროს
იყენებს მრავალფეროვან საინფორმაციო საშუალებებს
მოძიებული ინფორმაციის შესაბამისობა
მასალა არ არის საკითხის შესაბამისი
მასალა ნაწილობრივ შეესაბამება საკითხს
მასალა ძირითადად შეესაბამება საკითხს
მასალა სრულად შეესაბამება საკითხს
მოპოვებული ინფორმაციის ორგანიზება(ინფორმაციის წყაროების ნუსხა,ცხრილები ან დიაგრამები)


მასალა არ არის სწორად ორგანიზებული
მასალა ნაწილობრივაა
ორგანიზებული
მასალა  ორგანიზებულია, მაგრამ რთულად აღსაქმნელი
მასალა კარგად და მოსახერხებელად არის ორგანიზებულია
მოძიებული ინფორმაციის ანალიზი
ვერ იყენებს მოძიებულ მასალას მიზნობრივად
ნაწილობრივ მიზნობრივად იყენებს მოძიებულ მასალას
ძირითადად მიზნობრივად იყენებს მოძიებულ მასალას
მიზნობრივად იყენებს მოძიებულ მასალას

ჯგუფის მუშაობის შეფასების სქემა

კრიტერიუმები
ჯგუფის მუშაობა წარუმატებელია
ჯგუფის მუშაობა დამაკმაკოფილებელია
ჯგუფის მუშაობა წარმატებულია
გუფის წევრების ჩართულობა მუშაობაში
ყველა წევრი არ არის ჩართული
უმრავლესობა ჩართულია
ყველა ჩართულია
ურთიერთმოსმენისა და აზრის გაზიარების უნარი
კამათობენ,არ უსმენენ ერთმანეთს და არის ხმაური, არ იზიარებენ ერთმანეთის აზრს
ხმაურობენ, ნაკლებად იზიარებენ ერთმანეთის აზრს
უსმენენ ერთმანეთს და იზიარებენ ერთმანეთის აზრს
ინსტრუქციის მიხედვით მუშაობა
ზუსტად ვერ მიყვებიან ინსტრუქციას
ნაწილობრივ მოყვებიან ინსტრუქციას
მუშაობენ ინსტრუქციის მიხედვით
დროის ლიმიტის დაცვა
ვერ ეტევიან განსაზღვრულ დროში
უმნიშვნელოდ გააცდინეს დრო
დაიცვეს დროის ლიმიტი
ლიდერის როლი
ლიდერი ვერ მართავს ჯგუფის მუშაობას
ლიდერი ზოგჯერ ახერხებს მუშაობის წარმართვას
ლიდერი ეფექტურად მართავს ჯგუფის მუშაობას

პორტფოლიოს რუბრიკა

4
3
2
1
სასწავლო პროცედურების დაგეგმვისას ვითვალისწინებთ სტანდარტებსა და ამოცანებს.
გეგმაში ნათლადაა ახსნილი, თუ როგორ განაპირობებს გეგმით განსაზღვრული სამუშაოს შესრულება მოსწავლეების მიერ სტანდარტების და მიზნების მიღწევას.
გეგმაში ახსნილია, თუ როგორ განაპირობებს გეგმით განსაზღვრული სამუშაოს შესრულება მოსწავლეების მიერ სტანდარტების და მიზნების მიღწევას, მაგრამ სქემატურია
გეგმაში ახსნილია, რომ გეგმით განსაზღვრული ზოგიერთი სამუშაოს შესრულება მოსწავლეებს დაეხმარება სტანდარტების და მიზნების მიღწევაში
გეგმაში ახსნილია, რომ გეგმით განსაზღვრული სამუშაოს მხოლოდ მცირე ნაწილი დაეხმარება მოსწავლეებს სტანდარტების და მიზნების მიღწევაში.
სასწავლო პროცედურების დაგეგმვისას ვითვალისწინებთ 21-ე საუკუნის უნარ-ჩვევებს.
გეგმაში ინტეგრირებულია სწავლების, მოდელირების და პრაქტიკის მრავალფეროვანი შესაძლებლობები, რომლებიც მოსწავლეებს 21-ე საუკუნის უნარ-ჩვევების განვითარებასა და დახვეწაში დაეხმარება.
გეგმაში ინტეგრირებულია სწავლების და  მოდელირების შესაძლებლობები, რომლებიც მოსწავლეებს 21-ე საუკუნის უნარ-ჩვევების განვითარებასა და დახვეწაში დაეხმარება, მაგრამ არ იძლევა ყველა სქემის გააზრების შესაძლებლობას.
მოსწავლეები პრაქტიკაში იყენებენ 21-ე საუკუნის უნარ-ჩვევებს გაკვეთილზე, თუმცა ამ უნარ-ჩვევების სწავლებისა და განვითარების შესაძლებლობები შეზღუდულია. შეკითხვები ძალიან ზოგადია.

მოსწავლეები იშვიათად იყენებენ 21-ე საუკუნის უნარ-ჩვევებს გაკვეთილზე.
სასწავლო პროცედურების დაგეგმვისას ვითვალისწინებთ მიმართულების მიმცემ საკვანძო შეკითხვებს.
გეგმაში ინტეგრირებულია სასწავლო გეგმის განმსაზღვრელი შეკითხვები, რათა მოსწავლეებმა აქცენტი გააკეთონ მნიშვნელოვან ცნებებსა და გაკვეთილის არსებით საკითხებზე.
გეგმაში ხშირად გამოიყენება მიმართულების მიმცემი საკვანძო შეკითხვები, რათა მოსწავლეებმა აქცენტი გააკეთონ მნიშვნელოვან ცნებებსა და გაკვეთილის არსებით საკითხებზე, მაგრამ არ იძლევა ყველა ცნების გააზრების შესაძლებლობას.
გეგმაში ზედაპირულად გამოიყენება მიმართულების მიმცემი საკვანძო შეკითხვები და მათი გამოყენება  მოსწავლეების ყურადღების მიზანმიმართულად კონცენტრირებას არ ემსახურება. შეკითხვები ძალზედ ზოგადია/ან არ ემსახურება საკითხის არსის გააზრებას.
გეგმაში არ გამოიყენება  მიმართულების მიმცემი საკვანძო შეკითხვები.
სასწავლო პროცედურების დაგეგმვისას ვიყენებთ მრავალფეროვან პროდუქტებს
გაკვეთილის გეგმის მიხედვით, მოსწავლეებს ცოდნის დემონსტრირების ფორმებს შორის არჩევანის უფლება აქვთ. ისინი ქმნიან პროდუქტებს და წარმოადგენენ ურთიერთდაკავშირებული დავალებებისა და აქტივობების მეშვეობით. 
გაკვეთილის გეგმის მიხედვით, მოსწავლეებს ცოდნის დემონსტრირების ფორმებს შორის გარკვეული სახის არჩევანის უფლება აქვთ. ისინი ქმნიან პროდუქტებს და წარმოადგენენ ურთიერთდაკავშირებული დავალებებისა და აქტივობების მეშვეობით.  შემოთავაზებულია რამდენიმე ფორმა და მოსწავლეები მათგან არჩევენ.
გაკვეთილის გეგმის მიხედვით, ცოდნის დემონსტრირების ფორმებს შორის  არჩევანის უფლება შეზღუდულია. ისინი ასრულებენ აქტივობებს, რომლებიც საბოლოო პროდუქტს ან ცოდნის გამოყენებას ნაკლებად უკავშირდება.
მოსწავლეებს არ აქვთ შესაძლებლობა, წარმოადგინონ თავიანთი ცოდნა, პროდუქტის შექმნით და პრაქტიკაში გამოყენებით.
სასწავლო პროცედურების დაგეგმვისას ვითვალისწინებთ განსხვავებებს მოსწავლეთა შესაძლებლობებში.
გეგმაში ნათლად განსაზღვრული და გათვალისწინებულია სხვადასხვა ტიპის მსწავლელთა საჭიროებები.
გეგმაში გათვალისწინებულია სხვადასხვა ტიპის მსწავლელთა საჭიროებები.
გეგმაში მინიმალურადაა გათვალისწინებული სხვადასხვა ტიპის მსწავლელთა საჭიროებები.
გეგმაში არაა გათვალისწინებული სხვადასხვა ტიპის მსწავლელთა საჭიროებები.
ტექნოლოგიების გამოყენება ხელს უწყობს შინაარსის ათვისებას.
გაკვეთილზე მოსწავლეები იყენებენ ტექნოლოგიებს თემატიკისა და ცნებების უკეთ გაგებისთვის, თემატიკის შესაბამისი უნარ-ჩვევებისა და სტრატეგიების განვითარებისთვის.
გაკვეთილზე მოსწავლეები იყენებენ ტექნოლოგიებს მნიშვნელოვანი ცნებების უკეთ გაგებისთვის, თემატიკის შესაბამისი უნარ-ჩვევების განვითარებისთვის.
გაკვეთილზე მოსწავლეები იყენებენ ტექნოლოგიებს მნიშვნელოვან ცნებებზე ინფორმაციის მოპოვებისთვის.
ტექნოლოგიების გამოყენება მხოლოდ ზედაპირულად უკავშირდება სასწავლო თემატიკას.
ტექნოლოგიების გამოყენება ხელს უწყობს 21-ე საუკუნის უნარ-ჩვევების ათვისებას.
ტექნოლოგიების გამოყენება ხელს უწყობს სწავლის პროცესს  21-ე საუკუნის უნარ-ჩვევების განვითარებით, შესაბამისი დავალებების და სასწავლო მასალის გამოყენებით. 
ტექნოლოგიების გამოყენება ხელს უწყობს სწავლის პროცესს  21-ე საუკუნის უნარ-ჩვევების განვითარებით, დავალებებისა და სასწავლო მასალის შესაბამისად. 
ტექნოლოგიების გამოყენება ხელს უწყობს 21-ე საუკუნის უნარ-ჩვევების პრაქტიკას.
ტექნოლოგიების გამოყენება არ განაპირობებს 21-ე საუკუნის უნარ-ჩვევების განვითარებას.
ტექნოლოგიების ინტეგრირება უზრუნველყოფს მოსწავლეთა და კლასის საჭიროებების დაკმაყოფილებას.
ჩემს გეგმაში  მოსწავლეები იყენებენ ტექნოლოგიებს, რომლებიც ყველა დონესა და ინტერესს შეესაბამება ისე, რომ თან გარკვეულ გამოწვევას სთავაზობს მოსწავლეებს. მოსწავლეები რამეს ქმნიან ტექნოლოგიების გამოყენებით.
ჩემი მოსწავლეები, როგორც წესი, იყენებენ ტექნოლოგიებს, რომლებიც მათ ასაკობრივ ჯგუფს და მრავალი ტიპის შემსწავლელსა და სწავლის სტილს შეესაბამება.

ჩემი მოსწავლეები დროდადრო იყენებენ ტექნოლოგიებს, რომელიც მათ ასაკობრივ ჯგუფს შეესაბამება.
მოსწავლეები იშვიათად იყენებენ ტექნოლოგიებს. ძირითადად, გამოყენებული ტექნოლოგიები მათ დონესა და ინტერესებს არ შეესაბამება.  
გამოყენებული ტექნოლოგიების სპექტრი გონივრულად შერჩეულია და არსებულ შესაძლებლობებსა და კონკრეტულ გარემოებებს შეესაბამება.
გამოყენებული ტექნოლოგიების სპექტრი გონივრულად შერჩეულია, თუმცა  არსებულ შესაძლებლობებსა და კონკრეტულ გარემოებებს ზოგჯერ არ შეესაბამება.
შერჩეული ტექნოლოგიების გამოყენება ჩემი  მხრიდან დიდ ძალისხმევას მოითხოვს.
შერჩეული ტექნოლოგიების გამოყენება ჩემს კონკრეტულ სიტუაციაში, არსებული გარემოებების გამო, შეუძლებელია.
შეფასების სტრატეგიები ეფუძნება სტანდარტებს და ამოცანებს.
შეფასების ფორმები ნათლად და დეტალურად ითვალისწინებს სტანდარტებს, სასწავლო ამოცანებს, შესწავლილ მასალას და გამართულია ორგანიზაციული და ვიზუალური თვალსაზრისით.
შეფასების ფორმები ითვალისწინებს სტანდარტებს, სასწავლო ამოცანებს და შესწავლილ მასალას.
შეფასების ფორმები ითვალისწინებს მხოლოდ განსაზღვრული რაოდენობის სტანდარტებსა და სასწავლო ამოცანებს.
შეფასების ფორმები ითვალისწინებს მხოლოდ რამდენიმე სტანდარტსა და სასწავლო ამოცანას.
შეფასების სტრატეგიები მოსწავლეზეა ორიენტირებული.
გეგმის მიხედვით, მოსწავლეები მონაწილეობას იღებენ შეფასების ფორმების შექმნაში და ხშირად უწევთ თანაკლასელების შეფასება ან თვითშეფასება.
გეგმის ფარგლებში მოსწავლეებმა შესაძლოა  მონაწილეობა მიიღონ შეფასების ფორმების შექმნაში და თანაკლასელების შეფასებაში ან თვითშეფასებაში.
გეგმის ფარგლებში მოსწავლეებმა შესაძლოა  მონაწილეობა მიიღონ თანაკლასელების შეფასებაში ან თვითშეფასებაში.
გეგმის ფარგლებში მოსწავლეების როლის შეფასების პროცესში მინიმალური ან ნულოვანია.
შეფასების  ფორმები ემყარება დავალების ხარისხის განმსაზღვრელ კრიტერიუმებს. ჩემი შეფასებები მოსწავლეებს ეხმარება, ერთმანეთს შეუდარონ მათი მუშაობის ხარისხი და მოლოდინები.  
შეფასების  ფორმები ემყარება ხარისხის განმსაზღვრელ გარკვეულ კრიტერიუმებს. მოსწავლეებს შეუძლიათ, ჩემი შეფასებები გამოიყენონ მათი მუშაობის ხარისხის გაზომვისთვის მოლოდინებთან შესადარებლად. შემოთავაზებულია მრავალფეროვანი აქტივობები, მაგრამ არ არის მითითებული, რა მიზნებისთვის.
შეფასების ფორმებში ხარისხის განმსაზღვრელი კრიტერიუმები არაა მკაფიოდ წარმოდგენილი და მოსწავლეებს გაუჭირდებათ თავიანთი პროგრესის შეფასება.
მოსწავლეები ვერ გამოიყენებენ ჩემ მიერ შეთავაზებულ შეფასების ფორმებს თვითშეფასებისთვის.
შეფასების სტრატეგიები მრავალფეროვანი და მიმდინარეა.
ჩემს გეგმაში ინტეგრირებულია შეფასების ფორმალური და არაფორმალური ფორმების მრავალფეროვნება, რაც შეფასების ხუთ მიზანს შეესაბამება.
ჩემს გეგმაში ინტეგრირებულია შეფასების ფორმალური და არაფორმალური ფორმები, რაც შეფასების ხუთ მიზანს შეესაბამება.
ჩემს გეგმაში მოსწავლეების შეფასება იშვიათად და ტრადიციული მეთოდების გამოყენებით ხორციელდება, შეფასების ზოგიერთ მიზანს აკმაყოფილებს.
მოსწავლეები ტრადიციული მეთოდით, ერთი თემის დაფარვის შემდეგ ფასდებიან.

მოსწავლეთა შეფასების რუბრიკა

4
3
2
1
მიზანი
ჩვენს პრეზენტაციას,მკაფიო მიზნები აქვს. პრეზენტაცია ყველა ნაწილი მიზნებს ემსახურება.
ჩვენს პრეზენტაციას, მიზნები აქვს. პრეზენტაციის ყველა სლაიდი მიზნებს შეესაბამება.
ვცდილობთ, ჩვენს პრეზენტაციას მიზნები ჰქონდეს, თუმცა, ჯერჯერობით, ის უბრალოდ ერთ საკითხს ეხება.
ჩვენს პრეზენტაციას ინფორმაციის შეჯამების გარდა, სხვა მიზნები არ აქვს.
ინფორმაცია
ჩვენი პრეზენტაცია მოიცავს მიზნების შესაბამის მასალას. წარმოდგენილი ინფორმაცია დეტალური, დაბალანსებული და ობიექტურია.
ჩვენი პრეზენტაცია მოიცავს ადეკვატურ მასალებს. წარმოდგენილი ინფორმაცია  ობიექტურია.
ჩვენს პრეზენტაციას გარკვეული ნაკლოვანებები აქვს წარმოდგენილი ინფორმაციის ადეკვატურობის თვალსაზრისით. ზოგჯერ წარმოდგენილი ინფორმაცია მიკერძოებულია.
ჩვენს პრეზენტაციაზე შეზღუდული მოცულობის ინფორმაციაა წარმოდგენილი.
ინტერპრეტაცია
საკითხის შესახებ ვიყენებთ კვლევას, ლოგიკური და ორიგინალური დასკვნების გამოსატანად. პრეზენტაციის  შინაარსს ვაკავშირებთ უფრო ფართო თემებთან, მიმდინარე პრობლემებთან და გამოცდილებასთან.  
საკითხის შესახებ დასკვნების გამოტანისთვის ვიყენებთ კვლევას. პრეზენტაცია წარმოდგენილ ინფორმაციას  ვაკავშირებთ სხვა თემებთან.
ვცდილობთ, დასკვნები გამოვიტანოთ პრეზენტაციაში წარმოდგენილ საკითხებთან დაკავშირებით, მაგრამ ზოგიერთი ჩვენი დასკვნა ფაქტებს არ ემყარება.


საკითხის შესახებ დასკვნები საერთოდ არ გამოგვაქვს. უბრალოდ, ვიმეორებთ ან ციტირებას ვუკეთებთ სხვადასხვა წყაროს.
წყაროები
პრეზენტაციისთვის ინფორმაციას ვიღებთ სხვადასხვა სანდო წყაროდან. მკითხველს შეუძლია ადვილად გადაამოწმოს ჩვენი წყაროები.
ინფორმაციას ვიღებთ სანდო წყაროებიდან. მკითხველი ამოიცნობს, საიდან გვაქვს ინფორმაცია მიღებული.
ინფორმაციას ვიღებთ რამდენიმე წყაროდან; ზოგიერთი მათგანი შესაძლოა სანდო არ იყოს. მკითხველი იოლად ვერ ამოიცნობს, რა წყაროდან გვაქვს ინფორმაცია მოძიებული.
ინფორმაციას ვიღებთ წყაროებიდან, რომლებიც შეიძლება სანდო არ იყოს. იშვიათად ვუთითებთ ინფორმაციის წყაროს.
მულტიმედია
ჩვენ ეფექტურად ვახდენთ ინტეგრაციას მულტიმედია რესურსების პრეზენტაციაზე. გრაფიკული გამოსახულება, ხმა და ვიდეო მაღალი ხარისხისაა
მულტიმედიას ეფექტურად ვიყენებთ პრეზენტაციაზე. გრაფიკული გამოსახულება, ხმა და ვიდეო მაღალი ხარისხისაა და საკითხს შეესაბამება.
ვცდილობთ მულტიმედიის გამოყენებას პრეზენტაციაზე. გრაფიკული გამოსახულება, ხმა და  ვიდეომასალა დაბალი ხარისხისაა და საკითხს არ შეესაბამება.
მულტიმედიას არ ვიყენებთ პრეზენტაციაზე.
საავტორო უფლებები

პრეზენტაციაზე ყველა წყაროს საავტორო უფლებები დაცულია.
პრეზენტაციაზე ყველა წყაროს საავტორო უფლებები დაცულია, თუმცა მცირედი შეცდომები შესაძლოა მაინც დავუშვათ.
პრეზენტაციაზე ზოგიერთი წყაროს საავტორო უფლებები დაცული არ არის.
პრეზენტაციაზე უმეტესი წყაროს საავტორო უფლებები დაცული არ არის.

შემოქმედებითობა
პრეზენტაციიდან გამოქვეყნებულია ორიგინალური და საინტერესო დეტალები, იდეები, ენა და მულტიმედია რესურსები.
პრეზენტაციაზე გამოქვეყნებულია რამდენიმე ორიგინალური და საინტერესო დეტალი, იდეები, ენა და მულტიმედია რესურსები, რომლებიც საკითხს უკავშირდება.
ვცდილობთ გამოვაქვეყნოთ  ორიგინალური და საინტერესო იდეები, თუმცა ისინი სცდება პრეზენტაციის შინაარსს.
პრეზენტაციის  მასალების ორიგინალურად წარმოდგენას არ ვცდილობთ.
თანამშრომლობა
იდეებს განვიხილავთ და პრეზენტაციის  ძირითად კომპონენტებზე ვთანხმდებით. ერთმანეთის მუშაობას პატივს ვცემთ, ერთმანეთს ვთავაზობთ მხარდაჭერას და კონსტრუქციულ კრიტიკას.
ერთობლივად ვმუშაობთ, რათა პრეზენტაციის მთავარ კომპონენტებზე შევთანხმდეთ. ერთმანეთის მუშაობას პატივს ვცემთ და წინასწარი შეთანხმების გარეშე პრეზენტაციაზე ცვლილებები არ შეგვაქვს.
ვცდილობთ, ერთობლივად ვიმუშაოთ, რათა პრეზენტაციის მთავარ კომპონენტებზე შევთანხმდეთ. ერთმანეთის მუშაობას პატივს ვცემთ, თუმცა ზოგჯერ ჯგუფის წევრებს წინასწარი შეთანხმების გარეშე ცვლილებები შეაქვთ ვებგვერდზე.
პრეზენტაციაზე წარმოდგენილი იდეები ჯგუფის მხოლოდ რამდენიმე წევრის იდეებია. სხვების იდეებს ხშირად იგნორირებას უკეთებენ ან უარყოფენ.
ვებგვერდის ორგანიზება
პრეზენტაციის თითოეული გვერდი დეტალურად აღწერს საკითხის ერთ-ერთ ნაწილს. ეფექტურად ვიყენებთ სათაურებს და ქვესათაურებს, რათა დავეხმაროთ მკითხველს სასურველი მასალის მოძებნაში.  
პრეზენტაციის თითოეული გვერდი აღწერს საკითხს, რომელიც მიზანს უკავშირდება. ზოგჯერ ვიყენებთ სათაურებს გვერდების ორგანიზებისთვის.  
ვცდილობთ, თითოეული სლაიდი სხვადასხვა საკითხს ეძღვნებოდეს. ვიყენებთ სათაურებს, თუმცა ისინი ზოგჯერ დამაბნეველია.  
ერთი სლაიდი შეიძლება რამდენიმე საკითხს ეძღვნებოდეს. იშვიათად თუ გამოვიყენებთ სათაურებს ან ქვესათაურებს.
ენა
პრეზენტაციაზე ძლიერ, კონკრეტულ და ზუსტ სიტყვებს ვიყენებთ. ტექნიკურ ტერმინოლოგიას მინიმალურად მივმართავთ, საჭიროების შემთხვევაში მოყვანილია განმარტებები.
პრეზენტაციაზე ზუსტ ენას ვიყენებთ და ტექნიკურ ტერმინებს განვმარტავთ საჭიროების შემთხვევაში.
ზოგიერთი ტერმინი არაზუსტია და მრავლადაა გამოყენებული ტექნიკური ტერმინები.
ჩვენ მიერ გამოყენებული ენა სტანდარტულია და ხშირად არაზუსტი.
წესები
გრამატიკული შეცდომები არ გვაქვს.
ჩვენ ვამოწმებთ გრამატიკულ შეცდომებს. შესამჩნევი შეცდომები დაშვებული არ არის
ჩვენ ვამოწმებთ გრამატიკულ შეცდომებს, მაგრამ ზოგჯერ ვუშვებთ შეცდომებს, რაც მკითხველს აბნევს.
ჩვენ არ ვამოწმებთ გრამატიკულ შეცდომებს, დაშვებულია ბევრი შეცდომა, რაც მკითხველს აბნევს.




Комментариев нет:

Отправить комментарий